TEKVONDO TEORIJA

Tekvondo bi mogli definisati kao sposobnost borenja sa jednim ili vise protivnika uz upotrebu svih delova tela kao potencijalnog oruzija odbrane. Prva uslovna podela se odnosi na tekvondo kao sport i na tekvondo kao vestinu. U sportskom tekvondou upotrebljavaju se samo unapred propisane tehnike za napad odnosno odbranu, dok vestina podrazumeva upotrebu svih raspolozivih tehnika (oruzija) u samoodbrani. Kao rec tekvondo je slozenica tri reci: tae(udarac nogom u skoku), kwon(saka) i do (princip ili put). Kompletan fizicki aspekt tekvondoa mozemo podeliti na tri komponente: forme(poomsae), razbijanja(kyukpa) i borenje(kyoruki).
Forme su skup odredjenih tekvondo pokreta koji na prvi pogled predstavljaju borbu sa jednim ili vise zamisljenih protivnika, dok se udubljivanjem u sistem i organizaciju formi mogu uociti duboki idejno-psiholoski koreni za razvijanje koncentracije i samokontrole. Razlikujemo 8.formi za ucenike koje pripadaju kompletu zvanom TaeGeuk (Velika vecnost), 8.formi iz Palgwe kompleta za ucenike, 8.razlicitih maistorskih formi (Koryo, Kumgang, Taebaek, Pyongwon, Shipjin, Jitae, Chunkwon, Hansoo i Ilyeo) i veci broj ostalih manje poznatih formi. U formama se organizuju takmicenja, a proveravaju se i prilikom testiranja vezbaca ili polaganja za visa zvanja u tekvondou.
Razbijanje je komponenta u kojoj se proverava snaga, preciznost i brzina prilikom razbijanja razlicitih predmeta (daske, crepovi, cigle itd.).
Borenje je najvisi stadijum u fizickom razvoju tekvondo borca ,a sprovodni se kroz dogovorenu, sportsku ili slobodnu borbu uz upotrebu pune zastitne opreme.
Za rangiranje u tekvondou koriste se zvanja za ucenike (10-1.Geup) i zvanja za maistore(1-10.Dan).
Uz svako zvanje dolazi odgovarajuci pojas i to: beli (10,9.geup), zuti (8,7.geup), zeleni(6,5.geup), plavi(4,3.geup), crveni(2,1.geup) i crni sa odgovarajucom oznakom za maistore od 1-og do 10-og Dan zvanja. Uslovno vezbaci se oslovljavaju sa ucenik (10-5.geup), stariji ucenik (4-1.geup), maistor (1-3.dan), instruktor(3-7.dan) i velik maistor(8-10.dan). Tekvondo se vezba u dobok-u koji je bele boje (simbolizuje cistotu i izvoriste svih ostalih boja) preko kog se vezuje pojas. Kod maistora ove vestine rever gornjeg dela dobok-a je crne boje.
Na najnizem nivou tekvondo je organizovan po skolama i klubovima koji mogu biti deo nacionalnog saveza, a isti deo kontinentalnog (Evropska Tekvondo unija) i svetskog tekvondo saveza (Svetska Tekvondo Federacija). Tekvondo klubovi kvalitetnim strucnim radom rukovode sportskim timovima koji se takmice na svim nivoima od medjuklubskog do svetskog. Tekvondo skole omogucuju kompletan razvoj za buduce maistore kao trenere, sudije i druge sportske radnike. Veca tekvondo takmicenja su: Svetski tekvondo sampionat, Zenski svetski tekvondo sampionat, Svetski tekvondo kup, Svetski univerzitetski tekvondo sampionat, Svetski vojni tekvondo sampionat, Azijski tekvondo sampionat, Evropski tekvondo sampionat, Pan-Americki tekvondo sampionat i Africki tekvondo sampionat.
Svetska Tekvondo Federacija (World Taekowndo Federation) organizaciono ima generalnu skupstinu sa predstavnicima svih zemalja clanica, predsednika (Dr.Un Yong Kim iz Koreje od osnivanja), pet podpredsednika, grupu saveta i sekretarijat. WTF je clan svetske organizacije sportskih saveza (GAISF od 1975.godine) i olimpijskog komiteta (IOC id 1980.godine).

| uvod | istorija | elementi | skola | kontakt |
IC Design Team 2001