TEKVONDO SKOLA

Poput svakog drugog skolovanja i tekvondo pocinje sa osnovom, odnosno stavovima. "Da bi sklapali dobre recenice trebaju vam reci, a za reci pravilna slova. Isto je u tekvondou, stavovi su osnova svake tehnike a dobro kombinovane tehnike daju strategiju borbe."- Le Kwan Bee jedan od prvih tekvondo instruktora na evropskim prostorima.

Dakle, da pocnemo: stav mirno i pripremni stav su najosnovniji i koriste se pre i posle sportske borbe (forme, treninga, sparinga itd). U stavu mirno noge su spojene a ruke spustene uz telo sa zategnutim telom i pogledom prema napred (poput stava mirno u vecini armija sveta). Kod pripremnog stava noge su u sirini ramena, a ruke sa stegnutim sakama pruzene malo ispred tela tako da sake ostanu u visini butima ali za sirinu lakta ispred tela. Stav je priprema za razlicitih tehnika ,a moze se koristiti i u borbi ali sa pogledom u desnu odnosno levu stranu. Cesto se upotrebljava za uvezbavanje principa izvodjenja tekvondo tehnika rukom i nogom, mada je povoljan za bocni napad ili odbranu prednjom ili zadnom nogom.

Da bi naucili neku tehniku rukom ili nogom treba da poznajemo principe izvodjenja tehnike. Na primeru prednjeg udarca sakom objasnicemo neke od osnovnih principa. Znaci treba da naucimo prvu tekvondo tehniku: zauzmite pripremni stav ali ispruzite levu saku napred u visini ramena, a desnu saku postavite na desni kuk. Hm, kao sto je leva ruka pruzena u jednoj ravni tako i lakat desne ruke postavite u istu ravan tj.prilepite ruku blize telu kao da zelite nekog da udarite laktom. Kao sto vidite naucicemo dve tehnike odjedanput.
Prvi princip je dakle princip koji bi mogli nazvati princip akcije i reakcije, cija je sustina da svakom pokretu moramo dodati jos jedan suprotni radi kompletnog balansa.
Probajte da zamenete mesta rukama, dobro bi bilo da to uradite polako. Saka koja je napred treba da gleda prema dole (palac ispod), a saka na kuku da gleda prema gore (palac iznad). Zamenite ponovo mesto sakam ali uvaj put postepeno rotirajte sake da bi dosle u pravi polozaj.
Drugi princip je prema tome princip rotacije. Principe ne treba shavatati ograniceno jer se oni medjusobno preplicu i prozimaju u razlicitim tehnikama. Svaka tehnika predstavlja oruzije napada ili odbrane tako da od upotrebe oruzije postaje manje ili vise efikasno. Isto vazi i za borilacke vestine, nema manje ili vise efikasnih vec samo manje ili vise efikasnih maistora tih vestina. Da bi pravilno upotrebili tehniku udarca sakom prednja dva zgloba (udarna povrsina) sa kojima sa prvenstveno udara trebaju biti u pruduzetku ruke (ista visina). Kod tehnike laktom udarna povrsina je sam vrh. Da bi upotrebili pracku moramo znati kad je mozemo korisiti i za sta (npr.koliki je domet i izdrzljivost na tezinu projektila ili napona pracke). Isto je i sa tekvondo oruzijem treba znati za sta sluzi, oruzije treba poznavati. Udarac sakom naprad mozemo primeniti za napad na bilo koji deo glave ili tela protivnika, dok udarac laktom prema nazad sluzi uglavnom kao odbrana pre ili posle razlicitih obuhvata sa ledja.

Sta dalje? Pronadjite dobrog instuktora ove vestine (ucenje sa video traka ili iz knjiga je dobar dodatak na instruktorski rad ali i losa zamena za njega) i pocnite da vezbate staru vestinu borenja, moderan olimpijski sport ili dobru rekreaciju koja moze samo da jos vise poboljsa vase psiho-fizicko stanje.
Da preporucim? Dosta je dobrih instruktora, ali ako ne umete da ga prepoznate pogledajte na njegov predhodni rad, odnosno na njegove ucenike i po njihovom tehnickom i karakternom kvalitetu spoznacete kakav je njihov ili mozda vas buduci instruktor.

| uvod | istorija | teorija | elementi | kontakt |
IC Design Team 2001